Kortizon İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Kortizon İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kortizon İlaçları

Kortizon, böbreküstü bezinin kabuğundan salgılanan ve steroid yapıda olan, vücut için çok önemli bir hormondur. Bu hormon, vücutta çeşitli ve önemli etkiler yapmaktadır. Kandaki şeker miktarını artırır. Kortizon ilacı dışarıdan verildiğinde, şeker hastalarının durumu ağırlaşabilir. Vücutta protein yıkımını hızlandırır ve yapımını azaltır. Kortizon ilacının yağ metabolizması üzerindeki etkisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Kortizon ilacı ile tedavi edilen hastalarda genellikle yağ birikimi meydana gelir.

Kortizon İlacının Tıpta Kullanımı

Tıbbi olarak kortizonun en önemli kullanım nedeni, "antienflematuar" etkisidir, yani iltihabi reaksiyonu giderme ve doku şişmesini önleme özellikleri taşır. Kortizonun bir diğer önemli etkisi ise alerjiyi önleme yeteneğidir. Ayrıca kortizon, elektrolitler (sodyum-potasyum) ve suyun vücut dengesi üzerinde önemli rol oynar. Bağışıklık sistemi üzerinde de baskılayıcı etkisi bulunmaktadır.

Kortizon İlacının Yan Etkileri

Yüksek doz ve uzun süreli kortizon kullanımı, çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında adet düzensizlikleri, sivilce, yüzün yuvarlaklaşması (ay dede yüzü), kıllanma, kemik ve kas zayıflaması, tansiyonun yükselmesi, tüberküloz veya şeker hastalığının ağırlaşması, mide ülserlerinin artması, psikolojik bozukluklar ve enfeksiyonlara karşı direncin azalması bulunur. Bu rahatsızlıkların tümüne birden "Cushing Sendromu" adı verilmiştir.

Kortizon İlacının Kullanıldığı Hastalıklar

Kortizon hormonunun sentetik türevleri, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar şu hastalıklar için yararlı olabilir:

 • Addison hastalığı
 • Hipofiz bezi yetersizliği
 • Şiddetli bronşiyal astma ve alerjik durumlar
 • Akut göz iltihapları
 • Romatoid artrit
 • Ateşli romatizma
 • Gut hastalığı (nikris) krizi
 • Hemolitik anemi
 • Kan kanseri
 • Multipl myelom
 • Kronik lenfatik kan kanseri
 • Pemfigus vulgaris (bir tür deri hastalığı, öldürücüdür)
 • Septik şok
 • Egzama ve benzeri diğer durumlar

Kortizon İlacı Kullanımı

Kortizon ilaçları, uygulandığı herhangi bir hastalığı tam olarak tedavi etmezler. Uzun süreli bir tedavi için başka ilaçlar denenmeden önce dikkatlice düşünülmeli ve kortizon ilaçları çok dikkatli ve sürekli kontrol altında kullanılmalıdır. Bu ilaçlar, bilinçsiz ve gereksiz kullanım durumunda ölüme kadar götürebilen çok fazla yan etkiye sahip olabilir. Kortizon ilaçları, bu tehlikelerine rağmen günümüzde en fazla kullanılan ilaçlar arasındadır.

Hasta bu ilaçları kullanmadan önce sıkı bir kontrolden geçirilmeli, gerekli önlemler alınmalı, yardımcı olacak ilaç uygulamaları yapılmalı ve doktor kontrolü altında tedaviye devam edilmelidir. Farklı nedenlerden dolayı (örneğin kanser), kortizonun fazla salgılandığı zamanlarda, yüksek doz ve uzun süreli kullanımı sonucu ortaya çıkan belirtilere "Cushing Hastalığı" denir. Kortizon ilacının vücuda uygulanamadığı durumlarda ise (örneğin böbreküstü bezinin tüberkülozu) dermansızlık, iştah azlığı, zayıflama, tansiyon düşmesi ve rengin esmerleşmesi ile karakterize "Addison Hastalığı" oluşur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

mehmet varol

14 Mayıs 2024 Salı

kilo almak istiyorum..bir türlü alamıyorum...kortizonlu bir ilaç ismi söyleyebilir misiniz kullanabileceğim...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mehmet Varol, kilo almak için kortizonlu ilaçlar kullanmak sağlığınıza zarar verebilir. Bu tür ilaçlar ciddi yan etkiler yapabilir ve doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Kilo almak için daha sağlıklı ve güvenli yöntemler denemelisiniz. Örneğin, beslenme düzeninizi gözden geçirip kalori yoğunluğu yüksek ama sağlıklı gıdalar tüketebilir ve kas kütlenizi arttırmak için direnç egzersizleri yapabilirsiniz. Bir diyetisyen veya beslenme uzmanından profesyonel yardım almanız da faydalı olacaktır.

2. Cevap
cevap

Umay

Merhabalar, kilo almak için uzman bir diyetisyenden destek alabilirsiniz. Fakat kortizonlu iğne yda ilaç kullanarak kilo almaya çalışmak sağlıksızdır ve kullanılmadı önerilmez. Unutmayın önemli olan sağlıklı bir şekilde kilo almaktır ve diyetisyeniniz ile beraber kilo alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kortizon Nedir?

Kortizon Nedir?