Tenisçi Dirseği Kortizon Tedavisi
12 Temmuz 2024

Tenisçi Dirseği Kortizon Tedavisi


Tenisçi dirseği, tıpta lateral epikondilit olarak bilinir ve el bileğini geriye doğru çeken kasların başlangıç noktası olan lateral epikondilit bölgesinde meydana gelir. Bu bölgede ortaya çıkan kas ve kemiklerde oluşan zorlanma ve yırtılmalar neticesinde bu hastalık oluşur. Tenis sporuyla uğraşan kişilerde yaygın olarak görüldüğü için "tenisçi dirseği" adı verilmiştir. Bunun yanı sıra, el bileğini ve dirseği sürekli zorlayan işlerde çalışan kişilerde de görülmektedir. Boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve yoğun ev işi yapan ev hanımlarında bu probleme rastlamak mümkündür. Tenisçi dirseğinin en sık görüldüğü yaş aralığı ise 30-50 yaş aralığıdır.

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri

Hastalığın en önemli belirtisi, dirseğin dış kenarında bulunan kemiğin üzerindeki çıkıntıda ve ön kolda ortaya çıkan şiddetli ağrıdır. El bileğinin geriye gitmesiyle ağrı daha da şiddetli hale gelir. Ağrı ilk başlarda hafif şiddetle başlar, daha sonra kişi el sıkışma, kapı açma gibi basit hareketlerde bile zorlanır.


Kortizon iğneleri, vücudun belirli bölgelerinde oluşan ağrıyı ve iltihabı azaltmak için kullanılır. Bu iğneler yaygın olarak el, kol, ayak bileği, dirsek ve kalça eklemlerine uygulanır. İçerisinde kortikosteroid ilaç ve lokal anestezik bulunur. Ancak yan etkileri fazla olduğundan hastaya yılda belirli sayılarda uygulanır. Kortizonun, kıkırdakta bozulmalara ve yapıldığı hücrelerin yanındaki dokuların ölmesine neden olması, bu iğnenin risk faktörlerinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Doktor tarafından, hastalığın nedenlerine bağlı olarak kortizon iğne sayısı sınırlandırılır. Eğer tenisçi dirseği problemi için kortizon tedavisi uygulanacaksa, iğneden önce kan yapıcı ilaçları bırakmanız gerekecektir.

Kortizon İğnesi Uygulama Süreci

  • Kortizon iğnesi uygulanacak dirsek önce temizlenir ve iğne vurulacak alan anestezi ile uyuşturulur.
  • Sonra iğne dirseğe enjekte edilir.
  • Kortizon iğnesi sonrası şeker hastalarında kan şekerinin yükselmesi yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.
  • İğneden sonra hastanın birkaç gün ağır yük kaldırmaması ve sürekli istirahat etmesi gerekir.
  • İğne sonrası ağrıları gidermek için enjeksiyon bölgesine buz kompresi uygulayabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Tenisçi dirseği tedavisinde kortizon tedavisi dışında da çeşitli yöntemler uygulanabilir. Fizik tedavi, egzersiz programları, ultrason tedavisi, akupunktur ve gerektiğinde cerrahi müdahale gibi yöntemler de etkili olabilir. Tedavi sürecinde, doktorunuzun önerilerini dikkate alarak ve düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyerek daha hızlı ve sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ali yıldız

07 Mayıs 2024 Salı

Kortizon tedavisinde negibi sakıncılar bulunuyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Lemeat

Merhabalar, kortizon güçlü bir ağrı kesicisine. Bu ağrı kesici kullanımı ile vücut kilo almaya başlar ve sağlıksız kilolardır. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Mevhibe

Merhabalar, kortizon vücudu belir yerlerinde meydana gelen ağrı ve iltihaplar için kullanılan kuvvetli bir ağeı kesici ilaçtır. Kortizonun düzenli kullanılması kullanan kişide bariz kilo alınlarına sebep olduğundan dolayı kontrollü bir biçimde kullanılması ve tedavi edilen kısımdaki gelişmeler pür dikkat izlenmelidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Kortizon Diyeti Listesi

Kortizon Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Kortizon Şişliği Nasıl Geçer?

Kortizon Şişliği Nasıl Geçer?

Vücuttan Kortizon Nasıl Atılır?

Vücuttan Kortizon Nasıl Atılır?

Kilo Almak İçin Kortizon Kullanımı ve Etkileri

Kilo Almak İçin Kortizon Kullanımı ve Etkileri

Kulağa Kortizon İğnesi Nasıl Yapılır?

Kulağa Kortizon İğnesi Nasıl Yapılır?

Kortizon Ödemi Nasıl Atılır?

Kortizon Ödemi Nasıl Atılır?

Kortizon Adet Düzensizliği Yapar mı?

Kortizon Adet Düzensizliği Yapar mı?

Kortizon Nedir?

Kortizon Nedir?

Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi

Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi

Hamilelikte Kortizon Kullanımı ve Riskleri

Hamilelikte Kortizon Kullanımı ve Riskleri