Bel Fıtığı Kortizon İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2024

Bel Fıtığı Kortizon İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bel Fıtığı Kortizon İğnesi:

Bel bölgesinde yaşanan ağrı ve sıkıntıların en önemlisi bel fıtığı hastalığıdır. Omurlar arasında disk dediğimiz yapının içerisindeki liflerin ağır kaldırma veya zorlanma gibi aktivitelerden sonra yırtılarak sinir kanalına doğru çıkıntı yapması sonucu bel fıtığı oluşur. Bu hastalığın belirtileri genellikle bacak ve bel ağrısı şeklinde kendini gösterir. Oluşan bu ağrılar, hareketlilik, ağır kaldırma, hapşırık ve öksürük ile artış gösterir ve bel fıtığı ağrıları bacaklara doğru yayılabilir. Belde oluşan sinir kökü hasarına bağlı olarak da ayaklarda uyuşma, güç kaybı ve karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Bel Fıtığı Kortizon İğnesinin Uygulama Yöntemleri

Belirtilerin bir kısmının bile gözlemlenmeye başlaması durumunda, en kısa sürede bir hekime başvurulmalı ve MR gibi laboratuvar testleri ile hastalığın tanısının konulması gerekmektedir. Bel fıtığı tedavisinde öncelikli yöntem fizik tedavidir. Ancak bazı durumlarda hastadaki sinir sıkışmasının sinir kökündeki etkisini değerlendirebilmek için ayrıntılı fizik muayene ve EMG çekimi yapılması gerekir. Bu kontrol ve testler sonrasında hastadaki sinir kökü tahribatı ileri seviyede ise durum ciddiyet kazanır. Bu tür durumlarda ise epidural enjeksiyon adı verilen kortizon iğnelerinin uygulanması bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Günümüzde cerrahi müdahaleye son çare olarak bakan tıp dünyasında, alternatif tedavi yöntemi olarak kortizon iğneleri devreye girmiştir. Kortizon iğneleri hastalara üç farklı şekilde uygulanmaktadır:

  • Belin orta kısmına yapılan iğneler
  • Kuyruk sokumuna yakın kısımdan yapılan iğneler
  • Direkt sinir kanalına yapılan iğneler

Kuyruk sokumuna yapılan kortizon iğneleri, hastalığın rahatlatılmasında %70 oranında etkilidir. Belin tam orta kısmına yapılan kortizon iğneleri ise uzun zamandır bel fıtığı hastalarına uygun bir yöntemdir. Özellikle her iki sinir kanalını da daraltan ve kanal daralması olarak adlandırılan orta dereceli fıtıklarda kullanılan bir kortizon iğnesi tedavi yöntemidir. Bunun dışında, doğrudan sinir kanalına uygulanan kortizon iğneleri de epidural tedavi yöntemleri arasında etkisini kanıtlamış tedavi yöntemlerindendir.

Direkt Sinir Kanalı Enjeksiyonu

Son dönemde kullanılan yöntemlerden biri olan direkt sinir kanalına yapılan enjeksiyon, bel fıtığı hastalıklarında etkili bir yöntemdir. Ancak bel fıtığı rahatsızlıkları genellikle tekrarlayan hastalıklardır. Dolayısıyla bu tedavi yönteminde, fıtığın olduğu sinir kanalına yönelik yapılan enjeksiyon yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemdeki asıl amaç, tek bir sinir üzerine uygulandığından sadece o sinire müdahale edilmesini sağlamaktır; böylelikle sadece o bölgede tedavi yapılır. Ayrıca bu yöntemde kullanılan kortizon ilacının dozajı daha az olduğundan, hastaya olumsuz etkileri de o oranda azalır. Doğrudan hasar görmüş sinir üzerine işlem yapılması, hastanın iyileşme oranını en yüksek düzeye çıkarır.

Bel Fıtığı Kortizon İğnesi Tedavisinin Güvenilirliği

Direkt sinir kanalı kortizon iğnesi yönteminde, uygun doz ve sayıda kullanıldığından güvenli ve etkili bir ilaçtır. Bu tedavi yöntemi, hastaların yaşam kalitesini artırmada önemli bir rol oynar. Sağlıklı kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Akin

30 Nisan 2024 Salı

Nerde yapılıyor bi telf cvp lütfen çok ağrım var belfitigi başı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Akin, bel fıtığı tedavisi için bir ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanına başvurmanı tavsiye ederim. Randevu alıp, durumunu bir uzmana değerlendirtmen en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Başay

Merhabalar akın bey, dayanılmaz fıtık ağrılarınızı artık kas gevşetici ağrı kesiciler rahatlatmayacak seviyeye geldi ise muayene olduğunuz beyin ve omurilik sinir cerrahına kortizon tedavisi isteyebilirsiniz. Kortizon güçlü ve yaklaşık bir aya kadar etkisini gösterebilen güçlü ağrı kesicilerden biridir. Doktor kontrolünde kullanılması şarttır. Geçmiş olsun.

soru

Cem ercikan

23 Nisan 2024 Salı

Slm bir sene önce bel fıtığı sebebiyle belden iğne öldüm ancak daha sonra belimin sağ tarafında baya büyük BİR şişkinlik oldu doktorum sana öyle geliyor bişey yok dedi ancak bu şişlik benim vücudumu baya yamuk gösteriyor ve sol tarafıma doğru beni yamultuyor vucudmu düzeltmeye kalktıgımda ise sağ bacama asaya doğru uyuşma ve karıncalanma oluyor yardım lütfen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cem ercikan,

Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız durum oldukça rahatsız edici ve günlük yaşamınızı olumsuz etkileyen bir sorun gibi görünüyor. Bel fıtığı tedavisinde bazen böyle yan etkiler ortaya çıkabilir, ancak şişkinlik ve yamukluk gibi belirtiler mutlaka ciddiye alınmalıdır. Doktorunuzun bu durumu tekrar değerlendirmesi ve gerekirse başka bir uzmana başvurmanız yerinde olacaktır. Ayrıca, ikinci bir görüş almak da her zaman iyi bir fikirdir. Bu süreçte fizik tedavi uzmanına danışarak duruşunuzu düzeltmeye yönelik egzersizler hakkında bilgi almanız da faydalı olabilir. Sağlığınızı ihmal etmeyin ve gereken adımları atın.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Lalin

Merhaba Cem bey. Son dönemlerde kullanılan yöntemlerden olan direkt sinir kanalı enjeksiyonu bel fıtığı hastalıklarında etkili bir yöntemdir. Ancak bel fıtığı rahatsızlıkların bir çoğu kendisini yeniden tekrar eden hastalıklardır. Dolayısı ile bu tedavi yönteminde fıtığın olduğu sinir kanalına yönelik yapılanması fikrinden yola çıkılarak sinir kanalına kortizon iğnesi enjeksiyon yöntemi geliştirilmelidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kortizon Kilo Aldırır mı?

Kortizon Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Kortizon Kullanımı ve Riskleri

Hamilelikte Kortizon Kullanımı ve Riskleri

Güncel

Kortizon Ödemi Nasıl Atılır?

Kortizon Ödemi Nasıl Atılır?

Güncel

Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi

Ms Hastalığında Kortizon Tedavisi