Kortizon Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Kortizon Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kortizon Hapı Nedir?

Kortizon hapı, böbrek üstü bezlerinin salgıladığı kortizol hormonunu düzenlemek amacıyla kullanılan ilaçlardır.

Bu haplar, vücuttaki karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Hormon dengesizlikleri, vücudumuzda çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklara yol açabilir. Bu kapsamda, hormonları kontrol altına almak amacıyla çeşitli ilaçlar geliştirilmiştir.

Kortizol hormonu, vücut tarafından günlük çalışma ve istirahat anında farklı miktarlarda salgılanır. İstirahat anında normal insanlarda 15-35 mg arasında salgılanır. Vücut kitle endeksi normal değerlerin üstünde olan kişilerde bu değerler daha yüksek olabilir. Vücut tarafından salgılanan kortizol miktarı, günlük aktivitelere bağlı olarak da değişim gösterebilir. Günlük vücut ısısının değişimi, hareketli bir yaşam ve stresli durumlarda salgılanan kortizol hormonu miktarı farklılık gösterecektir. İnsan vücudu, en fazla sabah saatlerinde bu hormonu salgılarken, gün içinde sinirli olma hali yaşandığında hormon seviyesi artabilir.

Kortizol hormonu, insan doğduğunda başlayıp ölene dek vücudun ihtiyaç duyduğu bir hormondur. Yağ ve karbonhidrat metabolizması, vücudun sağlıklı işleyişini devam ettirmek için çok önemlidir ve bu metabolizmayı düzenleyen hormon kortizoldur. Eksikliğinde, doktor tavsiyesi ile vücuda kortizol takviyesi yapılmalıdır. Bu yöntemlerden biri, doktor tavsiyesi ile eczanelerden alınabilecek kortizon hapıdır.

Kortizon Hapının Kullanıldığı Hastalıklar

  • Romatizma hastalıklarında: İltihaplı ve bağ dokusuna etki eden romatizma hastalıklarında, ankilozan spondilit ve benzeri rahatsızlıkların ileri safhalarında kortizon hapı tedavisi uygulanır.
  • Kan ile ilgili hastalıklarda: Vücut hormonlarını düzenlemek maksadıyla, sinir sistemi rahatsızlıklarında, kalp ve damar hastalıklarında, bağ dokusu hastalıklarında kortizon hapı kullanılır.
  • Tümör tedavisinde: Şoka girmiş durumdaki acil hastalarda, karaciğer, böbrek ve hormon hastalıklarında, idrar yolu rahatsızlıklarında ve göz ile ilgili bazı hastalıklarda kortizon hapı kullanılır.

Bu tedavi uygulanırken beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Tuz, hormon salgıları üzerinde etki oluşturabilecek bir madde olup kortizon tedavisi sırasında hastaların uzak durması gereken bir maddedir. Ayrıca, hastaların tuz içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir. Aşırı yağlı besinler tüketilmemeli, şekerli ürünlerden uzak durulmalıdır. Çikolata, şekerli meşrubatlar, asitli içecekler ve kilo aldıracak besinlerden uzak durulmalıdır.

Kortizon Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

  • Küçük çocuklarda kullanıldığında, gelişmelerinde aksaklıklar görülebilir.
  • Vücudun belli yerlerinde şişlikler, hap kullanımı sonrasında vücudun belli bölgelerinde şekil bozuklukları, örneğin ayak bileklerinde dışarı doğru çıkıntıların oluşması.
  • Kaslarda zayıflama: Bu hapı kullanan hastalara aktif spor yapmaları, yüzme ve yürüyüş yapmaları önerilir. Adale zayıflığı görülebilir.
  • Kemik erimesi, ciltte kıllanma ve bazı bölgelerde çizgilerin oluşması, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.
  • Mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle, tedavi altındaki hastalarda sık olarak tetkikler istenmektedir. Kortizon hapı uzman doktorlar tarafından hastalara önerilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Samira

21 Temmuz 2024 Pazar

Kortizon hapı kullanırken tuzlu yiyeceklerden uzak durmam gerektiğini bilmiyordum, bunu kullanmaya başladığımda doktorum neden bahsetmedi acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Samira, kortizon tedavisi alırken tuzlu yiyeceklerden uzak durmak önemlidir, çünkü kortizon vücutta su ve tuz tutulmasına sebep olabilir. Bu da ödem ve tansiyon yükselmesi gibi sorunlara yol açabilir. Doktorunun bu konuda seni bilgilendirmemesi bir eksiklik olabilir, ancak bazen doktorlar tüm yan etkileri ve önerileri detaylı bir şekilde anlatamayabilir. Bu tür durumlarda, ilaç kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için doktoruna ya da bir eczacıya danışmak faydalı olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kortizon Diyeti Listesi

Kortizon Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Felci Kortizon Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yüz Felci Kortizon Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kortizon Sonrası Zayıflama Nasıl Olur?

Kortizon Sonrası Zayıflama Nasıl Olur?

Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır?

Ahmet Maranki Kortizon Vücuttan Nasıl Atılır?

Kortizon Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kortizon Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kortizon Yan Etkileri

Kortizon Yan Etkileri